Roháč Obyčajný
7. 8. 2011
Samček meria 3.5 až 8 cm pričom samička je oveľa menšia 2.5 až 5 cm.Najlepším rozlišovacím znakom pohlaví sú chýbajúce parohy samičiek no niekedy sa môžu vyvinúť samčeky bez parohov. Mocnými hryzadlami samičky výborne dokážu rozhrýzť kôru stromov aby sa dostali k šťave z duba.
Roháč je prísne viazaný na staré dubové lesy, kde ho môžeme nájsť sedieť predovšetkým na dubových pňoch, spadnutých konároch alebo na kmeňoch stromov. Prirodzené zloženie lesa je pre existenciu roháčov nevyhnutná podmienka.
Vyskytuje sa v prevažnej časti Európy v pásme listnatých lesov.
V dnešnej dobe sú roháče veľkou raritou. V mnohých krajinách museli byť zavedené do červenej knihy ohrozených živočíchov. Zákonná ochrana roháčov zakazuje ich zbieranie, usmrcovanie a odnášanie z biotopu.
Roháče sú aktívne za šera. V teplých večerných hodinách vyhľadávajú miesta výroby miazgy. Ak sa stretnú viaceré samčeky, dôjde k boju.Ale aj samičky sa navzájom vyháňajú a na konci boja zostane len jeden pár.Dospelé chrobáky sa liahnu ešte na jeseň, zostávajú však až do jari v skrýši a von vyliezajú za tepla v júny alebo v júli.
Dospelé chrobáky sajú šťavu z rozličných listnatých stromov.Orientujú sa čuchom, pričom samčekov lákajú aj pachy samičiek, ktoré vylučujú trusom. Larvy sa živia rastlinnými látkami v kmeňoch a na koreňoch starých dubov. 

Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.