Križiak Pruhovaný
České média priniesli prekvapujúcu informáciu o pavúkovi, ktorý naháňa strach. Nie svojou jedovatosťou, ale skôr veľkosťou a výrazným sfarbením.
Kedysi žil iba v teplých oblastiach južnej Európy, no teraz sa rýchlo rozširuje po Českej republike.
"Keď som ho objavila na záhrade, úplne som sa vydesila. Bála som sa, či nie je jedovatý. Vypadá ako z nejakého hororu," povedala pre Aktuálne.sk, ktoré tiež prinieslo informáciu o tomto druhu pavúka, Petra Šustová z Hostivice v Prahe.
Robert Tropek z Entomologického ústavu Akadémie vied uviedol, že križiak pruhovaný, ako znie vedecký názov pre tohto pavúka, sa prvý krát objavil na prelome 80. a 90. rokov na južnej Morave. "A potom začalo jeho lavinovité šírenie,"povedal Aktuálně.cz Tropek.
Keďže má podobné sfarbenie ako osa, vyvoláva u ľudí pocit, že je nebezpečný. "Je skutočne jedovatý, ale človeku nemôže ublížiť. Ako ostatné križiaky má veľmi drobné chelicery, ktoré ani neprehryznú kožu," vysvetlil Tropek.
Prečo sa z južnej Európy tento pavúk začal rozširovať na sever, je pre vedcov zatiaľ záhadou. Ako vysvetlenie sa ponúka globálne otepľovanie, to však entomológ Robert Tropek odmieta.
"Faktorov, prečo sa rozširuje, bude viac. Zatiaľ to je ale záhada," povedal Tropek, podľa ktorého sa križiak pruhovaný už dostal až k Baltu.
"V Čechách sa vyskytuje prakticky všade. Keď máte šťastie, nájdete ich na lúke desiatky, bežný je práve i na záhradkách," konštatoval entomológ, podľa ktorého križiak pruhovaný nevytláča pôvodné druhy pavúkov napríklad tým, že by im "bral" ich potravu.
Robert Tropek z Entomologického ústavu Akadémia vied uviedol, že medzi typické "nové" druhy patrí i pavúk z rodu Lycosa, ktorý sa šíri na južnú Moravu. Dosahuje veľkosti až 4 centimetrov.
Ide o jedného z najväčších európskych pavúkov. A rovnako ako križiak pruhovaný nieje ľuďom nebezpečný," dodal Tropek.